Rotterdam

Ohio Digital Media LTD.
Graaf Florisstraat 22A,
3021 CH Rotterdam
Netherlands

Barcelona

Ohio Digital LTD.
365 Gran Via de Corts
Catalanes, BA 08015
DOKU ALTERNATİFLERİ | TEXTURE ALTERNATIVES

SEDİR(**)

NONWOVEN TABANLI
SOFT / MAT

PATARA

NONWOVEN TABANLI
SOFT / MAT

SELGE

NONWOVEN TABANLI
SOFT / MAT

DATÇA

NONWOVEN TABANLI
SOFT / MAT

LARA

NONWOVEN TABANLI
PARLAK

FABRIC

TEKSTİL TABANLI
SOFT / MAT

Baskılar HP Latex teknolojisi ile su bazlı %100 doğa dostu, kokusuz ve sağlığa zararsız mürekkepleri ile yapılmaktadır. Latex mürekkep ile daha sağlıklı baskılar; özel havalandırma gerektirmez; tehlike uyarı etiketleri, tehlikeli hava kirleticiler ve nikel içermez. Bebek odaları dahil tüm yaşam alanlarında rahatlıkla kullanılabilir. Yüksek standartları karşılayın; HP Latex Mürekkepler UL ECOLOGO®, UL GREENGUARD GOLD sertifikalıdır, baskılar AgBB kriterlerini karşılar. Uluslararası duvar kaplama standartlarıyla uyumludur.

PROFESYONELLER İÇİN ÇÖZÜMLER

Tasarımlarınızın duvar kağıdı üzerinde hayat bulmasına katkıda bulunduğumuz gibi mevcut ürünlerimiz arasından seçtiklerinizi 3 boyutlu sunumlarınızda kullanabilmeniz içi .jpeg dosyalarını sizinle paylaşıyoruz. Konut, ticari, sağlık ve turizm alanı mimari projelerinizde size özel ürün çözümleri üretiyoruz.

UYGULANACAK YÜZEYİN ÖLÇÜSÜNÜN ALINMASI İÇİN ÇÖZÜMLER

STANDART

Duvarın yüksekliğini ve genişliğini ölçün. Uygulamanın sorunsuz olabilmesi için duvarınızın ölçülerini mümkün olduğu kadar isabetli almalısınız. Sadece kaplamak istediğiniz alanın ölçülerine ihtiyacımız var. Süpürgelik ve kartonpiyerleri dahil etmeyin.

EĞİMLİ KENAR VARSA

Eğimli bir tavan veya duvarlar olduğunda, herhangi bir eğimi göz ardı ederek yalnızca en uzun ve geniş parçaları ölçtüğünüzden emin olun. Eğimleri ölçerken yapılan hataları önlemek için, duvarın tamamına göre üretim yapıyoruz. Eğimler montaj sırasında kesiliyor.

YÜZEYDE KAPI YA DA PENCERE VARSA

Duvarda kapı, pencere, niş…vb boşluk bırakılmasını gerektiren eleman olduğunda, yine en geniş ve en yüksek kısımların ölçüsünü alın. Uygulama sırasında gereken boşluk açılacaktır. Eğer desenin kesintiye uğramamasını istemiyorsanız elemanların konumu ve büyüklüğünü belirtecek şekilde detaylı ölçü gönderiniz.

DUVAR KAĞIDI UYGULAMA TALİMATLARI
UYGULANACAK YÜZEYİN HAZIRLANMASI

Duvar kağıdı kaplanacak zemin kuru, eski duvar kağıdı var ise sökülmüş, temiz ve düzgün olması gerekmektedir. Uygulama yapılacak zeminin rutubet, kir, pas ve yağdan arındırılması gerekir. Yüzeyde aşırı kirlilik var ise bu kirlilik, duvar kağıdı tutkalının etkisiyle, çözünerek zaman içinde duvar kağıdının üzerine çıkabilir. Zeminin kirden arındırılması, iyi bir izolasyon ve yapışma sağlanması için, uygulamadan bir gün önce inceltilmiş duvar kağıdı tutkalının rulo/fırça ile yüzeye sürülmesi tavsiye edilir. Daha önce duvar kağıdı uygulanmış ise; eski kağıtlar, sıcak su veya iyice sulandırılmış duvar kağıdı tutkalı, fırça ile sürülerek yumuşatılmalı, bir süre bekletildikten sonra sökülmelidir. Yüzeyde duvar kağıdı kalıntısı kalmamalıdır. Çatlak ve oyuklar kapatılmış olmalıdır. Duvar alçı ise emilimi azaltmak için astar vurulmalıdır. Eğer duvarda yağlı boya var ise geçiş astarı vurulmalıdır. Duvarlarda küfe neden olacak etmenler ortadan kaldırılmalıdır. Eğer duvarlarda küf oluşumları varsa öncesinde çamaşır suyuyla silebilirsiniz. Kireç badanalı duvarlarda, zemin düzgünlüğü sağlanmalı, bunun yanısıra yüzeyde kalabilecek kireç yüzeyinin zamanla duvar kağıdına zarar verip sararmaya, lekelere sebep vermemesi için duvar kağıdı tutkalı veya sulandırılmış pva esaslı tutkal ile izolasyonu yapılmalıdır. Plastik boyalı duvarlarda, zeminin sağlamlığına dikkat edilmelidir. Üst üste defalarca boyanan duvarlarda kalınlaşan boya tabakasının yüzeye tutunması azalır, zamanla kabarmaya başlar. Zemine tutunması azalan yüzey, spatula ile kontrol edilerek yoklanmalı, kabarma olmuş bölümler kazınmalı, alçı ile tamir edilip zımparalanmalıdır. Daha önce yağlı boya ya da saten boya uygulaması yapılmış duvarlarda, kabarmış bölümler kazınmalı, ince çatlaklar oyuklar alçı ile tamir edilmelidir. Parlak zeminlerde, matlaşma sağlanıncaya kadar zımpara yapılmalı, yapışmayı sağ layacak düzgün bir yüzey oluşturulmalıdır. Alçı sıvalı hazır alçıpan duvarlar, duvar kağıdı uygulaması için en ideal yüzeylere sahiptirler. Çok detaylı zemin hazırlığı gerektirmezler. Özellikle vinil esaslı duvar kağıdı uygulamaları çok başarılı olur.

DUVAR KAĞIDININ UYGULANMASI

KULLANILACAK MALZEMELER
■ Yumuşak Fırça veya Yüzeyi Düzgünleştirmek İçin Zımpara ■ Keskin Maket Bıçağı ■ Kova ■ Kuru Bez ■ Yapıştırma Fırçası veya Rulo ■ Yapıştırıcı ■ Şakül / Su Terazisi ■ Sünger ■ Makas ■ Mastar / Cetvel ■ Merdiven

YAPIŞTIRICI SEÇİMİ ve HAZIRLANMASI
Ürünlerimiz NONWOVEN malzemeden üretilmiştir. Bu sebeple kullanılacak yapıştırıcı su bazlı olmalı, duvara tatbik edilmeli ve kağıda direkt olarak sürülmemelidir. Yapıştırıcı çok yoğun olmamalı, uygulama yapılacak duvar yüzeyi mümkün olduğunca pürüzsüz olmalı, yapıştırıcı duvara kalıntı yapmayacak şekilde tüm alana eşit olarak sürülmeli ve yayılmalıdır. Kağıdın dijital baskılı ön yüzeyine tutkal bulaştırılmamaya özen gösterilmeli, oluşabilecek lekeler kazıma ile değil, nemlendirilmiş temiz ve yumuşak bir bez yardımı ile çıkarılmalıdır.

DUVAR GÖRSELİNİN SERİLMESİ ve KONTROLÜ
1) Duvar kağıdınızı rulolarından çıkarın ve panelleri açın. Tüm şeritleri sol üstte yer alan numaraları ve görselin desen takibini göz önünde bulundurarak yere serin.
2) Tüm duvar kağıtları, nakliye sırasında kenarların hasar görmediğinden emin olmak için beyaz bir çizgiyle biter. Beyaz kısımları sağ ve soldan keserek alın. Bu işlemde aşırı hassas olmaya gerek yoktur. Yerleşim yapıldıktan sonra kenarlar boylu boyunca binme yaptıkları yerden kesilecektir. Yere serdiğiniz ruloların desen takibinde herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer var ise uygulamayı gerçekleştirmeyiniz. Hemen ekibimizle irtibata geçiniz. Kenarları kesilen ürünlerde ücret iadesi veya yeniden ürün gönderilmesi mümkün değildir.
3) Her bir paneli arkası yukarı bakacak şekilde çevirin ve rulo yardımıyla tutkal sürün.
4) Duvar yüzeyine rulo yardımıyla tutkal sürün. 5-6 dakika boyunca kağıdın ve duvarın tutkalı emmesi için bekleyin.

İLK PANELİN ASILMASI
6) İPUCU: İlk panelin terazisinde ve doğru asılması, görselin duvara başarı ile uygulanmasının en önemli adımıdır. Bir şakül ya da su terazisi yardımı ile ilk paneli doğru şekilde astığınızdan emin olun. İlk paneli asın ve yumuşak bir fırça ya da sünger yardımı ile hava kabarcığı ya da kırışıklık olmadığından emin olun. ÖNEMLİ: Uygulama sırasında ürünü çekiştirmeyin ya da asılmayın. En üstü yapıştırdıktan sonra kağıdın doğal bir şekilde aşağı doğru açılmasına izin verin. Bu sırada duvar kağıdına zarar vermemek için hassasiyet gösterin.

KAĞIDIN BİNDİRME PAYLARI & BİNDİRME PAYLARIN AYIKLANMASI
7) Birden fazla panelden oluşan görsellerde, her bir panel bir diğerinin üzerine 20 mm bindirmeli olacak şekilde basılmıştır. Bindirmeler için, en üstte ve altta bulunan kırpma işaretlerini kılavuz olarak kullanın. İki paneli birbirine göre konumlandırırken görselin sürekliliğine dikkat edin. Desen tamamen oturana kadar buna devam edin.
8) Üstte ve altta kalan fazla kağıdı keskin bir maket bıçağı ve bir cetvel yardımı ile kesin.
9) Bir mastar ve keskin bir maket bıçağı yardımı ile, diyagramda görüldüğü gibi, iki panelin üst üste bindiği kısmı ortasından kesin. Kesimi yaparken, maket bıçağının duvara kadar dayandığından ve keskin kısmın yere doğru baktığından emin olun. Bıçağı kaldırmak, kesimin düzgün olmamasına neden olacaktır.
10) Üste gelen bini parçası, siz aşağıya doğru kesimi yaparken düşecektir. Kesimi tamamladıktan sonra, nazikçe diğer bininin panelini kaldırın ve altta kalan artık parçayı çekerek alın. Eğer ihtiyaç duyulursa, birleşimin altına biraz daha yapıştırıcı sürülebilir.
11) Ürünün iyice yapışmış olduğundan emin olun. Herhangi bir yapıştırıcı taşması var ise soğuk su ve sünger yardımı ile temizleyin.

BİTENE KADAR TEKRAR
12) Her panel için daha önce anlatılan aşamaları tekrar edin. Tüm fazlalık kenarları mastar ve maket bıçağı ile kesin.

DUVAR KAĞIDI UYGULAMA SONRASI KORUMA ve TEMİZLİĞİ

Uygulama sonrası kuruma süresince mekan dahilinde aşırı hava akımına yol açacak şekilde kapı ve pencerelerin açılması önerilmez. Uzun süreli havalandırma için mutlaka kağıdın tam olarak kuruması beklenmelidir. Kağıdın kuruması sonrası yapılacak temizlik işlemlerinde, kağıt yüzeyleri nemli, temiz ve yumuşak bir bez yardımıyla çok fazla bastırmadan ve ovalamadan silinmeli, kimyasal bazlı temizlik malzemeleri kesinlikle kullanılmamalıdır.